Doporučujeme Ostatní

Co si vzít s sebou na jednodenní výlet do hor?

Jedná se o reklamní příspěvek.

Hory jsou místem, které volá po poznávání za každého počasí. Bez ohledu na roční období přináší výlety do hor něco magického. Čerstvý vzduch a modrá obloha v létě, zasněžené vrcholky v zimě. Ticho a divoká příroda. To je to, za čím se do hor každoročně hrne tolik z nás. Vždy je ten správný čas k naplánování dalšího výletu do hor. A jak se říká, štěstí přeje připraveným! Podívejme se tedy společně na to, jak se připravit tak, aby ten výlet do hor stál za to a nic nás nezaskočilo.

Vrstvení zní jako dobrá strategie

Pokud bychom měli rady shrnout do několika slov – zaměřte se na vrstvení vašeho oblečení. Dobrá základní vrstva oblečení ve formě lehkého trička s termo vrstvou je klíčem ke spokojenosti. Teplo si zaslouží i spodní část těla a termo kalhoty, například: https://sportano.cz/turisticke-a-trekingove-obleceni/termoaktivni-obleceni/termoaktivni-kalhoty,  je vhodné mít na seznamu věcí, které nesmí chybět. A to i za cenu toho, že je během cesty jednoduše sbalíte do batohu. U svrchní vrstvy oblečení je fajn dbát na voděodolnost materiálu, který jen tak neprofoukne. Ti zimomřivější z nás ocení zateplenou bundu s podšívkou a stahovatelnou kapucí.

Připravte se na to, že na horách je intenzita větru mnohem vyšší než v nižších polohách a stejně tak je na tom teplota, která může klesnout opravdu nízko. Vaše hlava vám poděkuje, pokud ji schováte pod teplou čepici.

Nohy pěkně v teple

Rozhodnout se pro ty správné boty na horský trek není nikdy snadné. Vaše rozhodnutí by mělo záviset zejména na tom, v jakém terénu plánujete jít. Univerzální radou je doporučení na voděodolné boty s dostatečnou oporou kotníku. Výběr bot je zásadní proto, abyste se vyhnuli puchýřům, které by vám dělaly společnost ještě několik dní po návratu z výletu. Zvolte typ bot s ohledem na roční období, například: https://sportano.cz/damske-zimni-boty-a-snehule/damske-snehule. Myslete na to, že nohy v teple a pohodlí jsou základem spokojenosti na dlouhém výletě. Do batohu si pro jistotu přibalte i náhradní ponožky.

Na jednodenní túru se základní výbavou

Batoh. Váš nejlepší kamarád pro chvíle, které v horách strávíte. Obvykle je dostatečná velikost batohu na jednodenní túru 20 – 30 litrů. Většinou tato velikost batohu stačí na to, aby se vám do něj vešlo dostatečné množství tekutin, nějaké občerstvení, pár vrstev oblečení a například foťák. Protože z těch chvílí, které zažijete v horách, jistě budete chtít mít příjemné vzpomínky ve formě fotografií a videí.

Co si vzít sebou?

Na dně Vašeho batohu by nemělo chybět místo na větrovku či ještě lépe pláštěnku, protože počasí na horách může být nevyzpytatelné a během okamžiku se změnit. Ve chvílích, kdy se do prudkého kopce zpotíte, uvítáte náhradní oblečení, a to i v té teplejší variantě. Neodmyslitelnou součástí Vašeho zavazadla by měla být lékárnička včetně náplastí na kotníky. Pro případ, že byste se zapomněli a zaskočil Vás soumrak, přibalte také turistickou svítilnu, například: https://sportano.cz/osvetleni-a-turisticka-elektronika/turisticke-svitilny. Ta může být dobrým parťákem i v nouzovém případě, kdy potřebujeme přivolat pomoc. Mohlo by se to zdát bláznivé, ale i do hor buďte vybaveni slunečními brýlemi, opalovacím krémem a balzám na rty, protože slunce i vítr jsou v horách mnohem silnější.

Na závěr stačí přibalit ještě spoustu elánu, dobrý plán a výsledek je zaručen – turistika v horách Vám přinese tu nejlepší terapii.

O autorovi

Jan Neckář