Doporučujeme

Za dobrý bytový textil je nezbytné si připlatit

Koupě nábytku či elektroniky obvykle znamená nemalou finanční zátěž. Na druhou stranu bytový textil obvykle mnoho nestojí, alespoň pokud je řeč o tom základním.

Existují však i speciální druhy, za které si už prodejci řeknou o pěkné peníze. Ovšem i ty většinou stojí minimálně za uvážení.

Záclony jsou skutečně velmi užitečné

Málokdo si při přemýšlení o bytovém textilu nevzpomene na záclony. A jakby také ne. Vždyť se jedná o typickou výbavu českých oken. Klasické či hotové záclony mají totiž dvojí funkci. Jednak vypadají pěkně, jednak fungují jako ochrana proti zvídavým pohledům lidí na ulici, případně sousedům odnaproti.

Jsou skutečně skvělé, avšak ne dokonalé. Během svícení se totiž záclony stávají průhledné, a tudíž svou druhou funkci nemohou adekvátně vykonávat. A proto moudří lidé vynalezli závěsy.

Tma i během poledne

Závěsy nejsou určeny pouze zákazníkům, kteří nechtějí nebo nemohou utrácet za žaluzie, případně rolety. Stejně jako v případně záclon, i zde se jedná částečně o dekoraci a není důvod se o ni ochudit. Navíc ne všechny závěsy se dají sehnat lacino. Existují i speciální zatemňovací typy, jež se prodávají i za několik tisícovek.

Ty jsou zajímavé tím, že dokáží vytvořit v místnosti perfektní tmu. Tato vlastnost není pouze na efekt, dá se docela dobře využít při sledování domácího kina nebo během odpoledního spaní.

Jak si kdo ustele

A když už jsme u toho spaní, bylo by neslušné se alespoň nezmínit o dalších typickém bytovém textilu, a sice o povlečení. Také to se dá pořídit velmi levně, avšak zrovna v tomto případě se škudlit příliš nevyplácí. Levné povlečení totiž škrábe, je nepříjemné na dotek a po několika vypráních ještě více klesá na kvalitě.

Rozhodně je lepší pořídit si povlečení z bavlny či jiné přírodní suroviny. Takovýto produkt něco vydrží, je prodyšný a k tomu hebký.

O autorovi

Jan Neckář