Doporučujeme Ostatní

Proč je hromosvod důležitý a jak mít jistotu, že máte opravdu funguje?

Hromosvody představují poměrně důležitou součást zabezpečení každého domu. Používají se na rodinných i velkých bytových domech, přičemž jejich funkce je v obou případech stejná. Cílem je totiž vytvořit bod, který případný silný výboj energie z blesku svede bezpečně do země, aby nedošlo k poškození stavby, elektroinstalace nebo vzniku požáru. Podívejte se, jak funguje proces při objednání hromosvodu a co je důležité z pohledu pravidelné údržby.

Základem je správný návrh hromosvodu

V rámci zachování bezpečnosti je velmi důležité mít na domu funkční hromosvod. Dokonce se říká, že špatný hromosvod představuje ještě větší nebezpečí v porovnání s žádným. A protože se jedná o tak důležitý prvek, přenechte vše profesionálům. Prvním krokem je typicky návrh hromosvodu, díky kterému se dozvíte více podrobností a můžete si případně zvolit mezi několika variantami, kde konkrétně bude umístěn.

Profesionální instalace

Pokud si objednáte hromosvod u profesionálů, máte jistotu, že se jedná o skutečně funkční a spolehlivé řešení, díky kterému vyřešíte potřebu zabezpečení při bouřkách. Hromosvod projekt je totiž jedna věc, ale pro správnou funkčnost je klíčová i precizní a profesionální instalace, díky které budou jednotlivé součástky a především uzemnění maximálně plnit svůj účel.

Pravidelné revize pro zachování bezpečnosti

Stejně jako u jiných bezpečnostních prvků nebo samotné elektroinstalace, je i v případě hromosvodů doporučeno provádět pravidelné revize a kontroly. Doklad o revizi navíc představuje důležitý dokument i pro případy pojistného plnění, kdyby se náhodou něco stalo. Snažte se na to proto pamatovat a revize provádějte ideálně každé dva roky, přičemž důkladná kontrola je žádoucí i po zásahu bleskem, který může potenciálně negativně ovlivnit další funkčnost hromosvodu.

O autorovi

Jan Neckář