Doporučujeme Ostatní

Bolestivým bradavkám při kojení lze předcházet

Kojíte? A jak to jde? V pohodě a bez problému? Nebo se potýkáte s bolavými bradavkami, které kojení znemožňují? Víme, jak se jich zbavit.

I přesto, že je kojení přirozený proces, všichni zúčastnění, tedy maminka i miminko se jej musí naučit. A vzájemně si na sebe zvyknout. To někdy chce čas a koňskou dávku trpělivosti.

Vyvážená strava a dostatek odpočinku

Kojící matka v první řadě potřebuje dostatek odpočinku a vyvážené stravy. Tedy dostatečné množství vitamínů, vápníku a železa. Stejně tak si musí dopřávat dostatek tekutin, proto by po každém kojení měla vypít alespoň sklenici vody.

Zaměřeno na techniky kojení

Důležité je také osvojit si základní techniky kojení. Seďte rovně a na židli či křesle s vysokým opěradlem. Dítě na klíně si podložte polštářem, aby se vám dobře, tedy bez přepínání zad a paží zvedalo k prsu. Kojit ale dítě můžete i vleže.

Uvolněte se

Aby mléko mohlo proudit, buďte uvolněná. Zařiďte se proto tak, abyste na kojení měla dostatek času a nic vás nerozptylovalo. Pokud kojení zvyšuje vaši tenzi, může vám pomoci teplá koupel nebo vaše oblíbená zklidňující hudba.

Jak na bolestivé bradavky

Pociťujete-li bolest prsu při kojení, problémem mohou být popraskané bradavky. Jemně je namasírujte heřmánkovým olejem a pak na ně ve slabé vrstvě aplikujte měsičkový krém. A v rámci prevence jsou odborníky doporučovány obklady Multy-Mam Comressses. Ty jsou napuštěny tzv. 2QR komplexem na bázi aloe vera, který suché a citlivé bradavky změkčuje a léčí, čímž pomáhá předcházet jejich bolestivosti.

Kdy se obrátit na lékaře?

Pokud trpíte horečnatými stavy, vaše prsa jsou tvrdá, bolavá a produkují nazelenalé mléko, pak zřejmě máte zánět prsu a měla byste se obrátit na lékaře. Dostaví-li se navíc místní otok, může jít o absces. V tom případě lékaře vyhledejte okamžitě!

O autorovi

Jan Neckář