Doporučujeme Ostatní

Vodní dýmky jsou o dost lepší než cigarety

Kouření sice zdraví příliš neprospívá, ale když už není jiné volby, je dobré inhalovat alespoň kvalitní tabák. Cena této suroviny však v posledních letech raketově stoupá, což je samozřejmě nepříjemné hlavně pro milovníky prémiových značek cigaret.

Ti ovšem mohou nerušeně přejít na něco mnohem lepšího a zároveň cenově dostupnějšího, a sice na vodní dýmky.

Existuje více verzí

Asi i naprostým laikům je jasné, že neexistuje pouze jedna jediná typická vodní dýmka. Ty se prodávají v mnoha variacích. Obvykle se od sebe odlišují nejen vzhledem, ale hlavně svými rozměry. A podle velikosti se také dýmky obvykle dělí.

Dýmky malé velikosti

Kdo chce za všech okolností ušetřit, ten si vybere malé dýmky. Nejedná se o nic extra, alespoň tedy co se chuti týče. Největší slabinou těchto verzí je malá nádoba na vodu, která tak nedokáže dým dostatečně ochlazovat a zároveň ho zbavovat štiplavosti. Stále si však běžný kuřák pošmákne více než u většiny značek cigaret.

Dýmky tohoto typu na druhou stranu mohou být snadno přenášeny. Do kapsy nebo do kabelky je asi nikdo vecpat nedokáže, ale do průměrné igelitky se už pohodlně vejdou.

Střední dýmky

Ideálem, co se kombinace ceny a kvality týče, jsou vodní dýmky středních rozměrů. Nabízejí již velmi dobrý požitek z kouření a zároveň nestojí velké peníze. Dají se běžně sehnat za pár tisícovek.

Největší dýmky

Tohle už je extra třída, a nejen chuťově. Ve velké nádobě naplněné vodou se dokáže kouř zbavit většiny nečistot, což má samozřejmě pozitivní vliv na jeho chuťové vlastnosti. Velké dýmky jsou běžnou součástí jak čajoven, tak i domácností. Zatímco v čajovnách plní hlavně praktickou roli, v mnoha domovech jsou jen na ozdobu.

Výhodná koupě

Vodní dýmky je dobré nakupovat pouze na místech, kde jim rozumějí. V případě potřeby je tudíž jednodušší požádat o skutečně odbornou konzultaci, případně nakoupit různé doplňky, třeba korunky pro vodní dýmky.

Takových prodejen u nás zase tak moc není, avšak existují. Jedním z nich je například i ochod Shisharium.

O autorovi

Jan Neckář