Doporučujeme

Co ochrání vaše úspory před inflací? Investiční zlato!

Průměrná inflace byla loni v ČR 3,2 %. V celé EU dosáhla průměrně 0,3 %, je tedy vidět, že v ČR se ceny zboží a služeb zvyšují nadprůměrně. Nejnižší míra inflace byla naopak v Řecku (-2,3 %) a na Kypru (-1,9 %). Podle statistického úřadu Eurostat přitom nejvíce rostly ceny potravin, alkoholu a tabáku. Potraviny nakupujeme všichni.

Není divu, že Češi mají před inflací respekt a snaží se ochránit své úspory. Se zvyšujícími se cenami nic nenaděláme, můžeme však aspoň dobře uložit naše peníze, abychom si za ně v budoucnu koupili pokud možno stejné množství zboží i služeb. V tom může pomoci právě investiční zlato.

Proč investiční zlato chrání peníze před inflací?

Kdo se chce ubránit inflaci, ten musí zajistit, aby jeho peníze získaly vyšší zhodnocení než ta 3,2 % (nebo než aktuální hodnota inflace). Kde takový úrok získat? Na spořicím účtu, na nějž spoléhá většina Čechů, asi těžko. Je na čase poohlédnout se po jiných variantách, jako je investiční zlato.

Zlato si svou hodnotu drží, jeho cena stále roste, což má několik důvodů, mimo jiné i to, že se jeho světové zásoby stále ztenčují. Cena zlata roste spolu s rostoucími cenami zboží i služeb, kromě toho posiluje právě v dobách krizí, kdy akcie a jiné investiční prostředky padají.

Neříká se vždy, že je dobré uložit peníze do nemovitosti?

Ano, nemovitosti mají podobnou schopnost ochránit vaše peníze jako zlato. Jejich cena také stabilně roste. Je tu ovšem problém. Abyste si mohli pořídit investiční nemovitost, musíte mít buď našetřené miliony, nebo se uvázat k dlouhým rokům splácení hypotéky, což v nejisté době není zrovna ideální řešení.

Se zlatem se k ničemu vázat nemusíte, naopak vám dává plnou flexibilitu. Je dokonce nezávislé na měně, můžete ho prodat třeba na druhém konci planety. Má vysokou likviditu, prodáte ho kdykoliv a kdekoliv. Vyberte si i vy své zlaté mince a slitky třeba na e-shopu www.zlate-mince.cz!

O autorovi

Jan Neckář