Doporučujeme

Do čeho uložit peníze z podnikání v gastronomii? Do investičního zlata!

Říká se, že v gastronomii musíte počítat s prvním rokem v červených číslech. Než se k vám zákazníci naučí chodit, proděláváte. Do podnikání tedy musíte vstupovat s patřičnými úsporami. Co ale dělat v případě, kdy už vám podnikání vydělává? Své peníze budete pravděpodobně chtít někam investovat.

Zpočátku budete investovat do nového vybavení a vylepšení podnikání. Tyto investice se vám v budoucnu bohatě vrátí. Velmi dobře se však vrací i částky utracené za investiční zlato!

Peníze uložené do zlata získáte zpět kdykoliv

Nechat peníze ležet na účtu je hloupost, nechte je místo toho vydělávat! Investiční mince či slitky představují skvělý způsob, jak investovat bezpečně a zároveň bez závazků. Zlato totiž prodáte kdekoliv a kdykoliv.

Doporučuje se jako dlouhodobá investice, ale občas to není tak úplně pravda. Například v letošním roce byla cena zlata nejdříve neobvykle nízko a pak se vyhoupla zase nečekaně vysoko. Kdo toho využil, ten se obohatil. Příště můžete na zlatě vydělat i vy!

Nakupte zlaté slitky, nebo raději mince

Investiční zlato se kupuje nejčastěji v podobě slitků či mincí. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim slitky od švýcarských rafinérií. Největší tři, které dohromady tvoří třetinu světové produkce slitků, však byly kvůli koronaviru téměř dva měsíce uzavřené. Slitků je nedostatek a Češi se přesouvají směrem k investičním mincím. Velký zájem mají o mince Wiener Philharmoniker.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí specializované prodejny v pražském Obecním domě.

U těchto mincí neplatíte za jejich sběratelskou hodnotu, pouze za cenu zlata. Ve srovnání se švýcarskými slitky o stejné hmotnosti navíc vycházejí ještě o něco levněji. Nejmenší mince se dají pořídit do 5000 korun. Nemusíte do zlata investovat celé jmění, vždycky je lepší diverzifikovat. Část vašeho investičního portfolia by však rozhodně tvořit mělo.

O autorovi

Jan Neckář