Raw stravování je typické konzumací potravin, které jsou stále syrové, tedy nevařené. Raw strava v sobě uchovává maximum vitamínů, minerálů, enzymů a dalších látek, které jsou pro váš organismus důležité. Vařením se totiž většina těchto látek ve stravě ničí. Podívejte se s námi na to, jak se stravovat zdravě syrově.
Syrové stravování
Lidé, kteří si dopřávají pouze tzv. raw food, syrové jídlo, konzumují buď naprosto syrovou stravu, která neprošla procesem vaření nebo stravu, která byla upravena do maximální teploty 42 až 45 stupňů. Při vyšší teplotě se totiž ničí ony zdraví přínosné látky, které jsme zmínili výše. Na raw stravu není úplně jednoduché přejít, ale pokud se seznámíte s dostatkem receptů a namotivujete se na tento přechod, uvidíte sami, že se budete cítit mnohem lépe a plní energie.
Co vše si můžete připravovat?
Raw receptů najdete na internetu opravdu mnoho. A pokud si představujete, že budete jíst jen a pouze syrovou zeleninu, jste na omylu. Raw strava je dokonale pestrobarevná, jak na oko, tak je pestrá i pro váš žaludek. K svačině si můžete připravit různé druhy smoothie, krekrů s pomazánkami, datlové koule, hummus, saláty, pudingy, sušenky, sušené ovoce, oříšky, atd. K hlavnímu jídlu si můžete připravit výborné raw špagety, sushi, lehce upravenou zeleninu, mnoho dobrot, jelikož dnes jsou již ve zdravých výživách zásobeni raw potravinami.
Základ stravy
V základu vaší stravy po přechodu na syrové stravování bude ovoce, zelenina, různé druhy semínek, oříšků, goji, nepražené kakaové boby, rýžové otruby, sušené ovoce, za studena lisované oleje, koření a další dobroty. A jestli si říkáte, že vám bude chybě máslo či těstoviny, vše se dá zdravě nahradit. Máslo nahradí avokádo, kokosové máslo či másla oříšková, těstoviny nastrouhaná cuketa či okurka do jejich podoby, tortilly nahradí řasy nori či ledový salát a místo chleba si dopřejete sušené krekry. Zkuste syrovou stravu i vy.