Doporučujeme Ostatní

Kočárky pro dvojčata: poznejte jejich výhody

Čekáte dvojčata? Gratulujeme! Sami určitě víte, že dvojitá radost jde také v ruku v ruce s náročnější péčí. Správná příprava vám ale i tu pomůže zvládnout! Jednou z věcí, která vám situaci ulehčí, je dvojkočárek, s nímž bude každá cesta mnohem jednodušší. Jaké jsou vůbec možnosti kočárků pro dvojčata? Vysvětlíme si a zaměříme se na mýty, které o nich neprávem kolují.

Co charakterizuje kočárky pro dvojčata

Jak název napovídá, jde v tomto případě o systém kočárku, který je optimalizovaný pro dvě děti. Nebude se vám hodit jen a pouze pro dvojčata, ale i v případě, že máte dvě maličké narozené jen s minimálními rozestupy.

Obvykle má konstrukci rámu a kol stejnou jako standardní kočárek, jen s rozdílem dvou hlubokých vaniček, popřípadě sedadel. Ty mohou být umístěny vedle sebe nebo za sebou obdobně jako tandemové kolo. Nejčastěji se setkáte se čtyřkolkami, ale existují i modely se třemi nebo dokonce osmi koly.

Co se týče svrchníků, ty jsou zpravidla samostatné pro každé dítě, ovšem našli byste i kočárky s jedním sdíleným. U nich však pozor – možnosti jeho modifikace mohou být omezené; problematické je například odlišné polohování dětí.

Konstrukce dvojitého kočárku je vyztužena, aby měla mnohem lepší nosnost. Většina modelů pracuje s nosností kolem 20 kg na jedno sedadlo. Pokud plánujete nákup kočárku, se kterým by děti odrostly do věku 3 let, pak tento parametr nepřehlížejte.

Proč pořídit dvojitý kočárek namísto dvou pro jednotlivce?

Pro maminky s dvojčaty je tento typ kočárku naprostou nezbytností. Cestování ale dokáže v mnohém zpříjemnit i rodičům s dětmi narozenými blízko po sobě. Ti se většinou snaží ušetřit a používat kočárek jen jeden. To je v některých případech proveditelné, když třeba na procházku vyrazí celá rodina. Vyřídit ale pochůzky sami se dvěma dětmi skutečně není žádný med. Pokud je právě toto vaše situace, zvažte, zda se vám skutečně nevyplatí starý kočárek prodat, nějaké ty peníze přidat a koupit si “dvojku”. Uvidíte, že s ní budete mnohem flexibilnější!

Vyvracíme mýty o dvojitých kočárcích

Nenechte se odradit jejich možná na první pohled robustním vzhledem. Řada lidé je totiž neprávem odsuzuje jako příliš široké, těžké a složité na manévrování. Pravdou zůstává, že většina z nich se bez problémů vejde do standardních dveří, a i když se to nezdá, ty se sedadly vedle sebe jsou díky speciálnímu systému odpružení ovladatelnější než tandemové varianty.

Dalším mýtem je, že jednotlivá sedadla nejsou samostatně nastavitelná. Omyl! každé je vybaveno vlastním sklápěcím systémem, každý má vlastní nastavitelnou stříšku a oporu pro lýtka. Unikátní design rovněž umožňuje u velmi kvalitních kousků upevnění korby po i proti směru jízdy. Uložit do nich proto bez větších obtíží můžete dvě děti rozdílného věku zároveň. Jak vidíte zdvojený kočárek rozhodně nemusí být méně variabilní!

Cestovat nebo si jen tak vyjít na vycházku s dvojčaty nebo sourozenci ve dvou kočárcích není nic jednoduchého. Naštěstí existují dvoumístné alternativy, s nimiž cestování bude mnohem dynamičtější. Tyto dvojité modely, které jsou k přepravě dvou dětí konstukčně uzpůsobeny, počítají s jejich rozdílnou váhou, různými polohovacími preferencemi a potřebami. Navíc pořízení jednoho modelu pro dvě děti vyjde levněji, než nákup dvou jednomístných kočárků. Tak proč si péči o své ratolesti zbytečně komplikovat?

Dáváte přednost modelům se sedadly vedle sebe nebo za sebou? A z jakých důvodů?

O autorovi

Jan Neckář