Cider potkáte ve svých supermarketech, točený v restauracích či domácí v malých obchůdcích. Cider je vlastně jablečným vínem, který se vyrábí řízeným kvašením jablečného moštu. Jeho pití holdují především v západní Evropě (Británii, Francii či Španělsku). Dostává se však postupně do celého světa jako osvěžující nápoj či teplý jako ideální zahřátí v chladných večerech. V dnešním článku se podíváme na to, jak si připravit obdobu klasického cideru doma.
příprava: 3 hodiny a 15 minut
porce: 10-20
typ: nápoj, zdravý
Ingredience
- 6-8 jablek
- 2 pomeranče, nakrájené na plátky
- 1 šálek organické jablečné šťávy
- ¼ šálku jablečného octa
- 1 lžíce skořice
- ½ polévkové lžíce hřebíčků
- 2-3 skořicové tyčinky
- ¼ hrnku javorového sirupu (cukr)
Jablka si omyjte, vyndejte jadřince a pokrájejte. Připravte si velký hrnec, do kterého přidáte pokrájená jablka, pomeranče a ostatní ingredience. Takto vařte na středním plameni po dobu 3 hodin. Poté přeceďte a vymačkejte z ovoce přebytečnou šťávu. Provařte a přelijte. Skladujte ve sklenicích v chladničce po dobu maximálně tří měsíců.
Podzimní dobrota
Během podzimu je k dispozici mnoho jablek. Co z nich však stále připravovat? Ze starších jablek můžete připravit domácí cider. Chutný nápoj, který vás zahřeje v chladnějších podzimních večerech. Základem cideru jsou právě jablka. Víte, že se traduje, že jedno jablko denně udrží doktora dál od vašich dveří. Jablka jsou velmi zdravá, bohatá na vlákninu, plné antioxidantů a mají protizánětlivé účinky. Hodí se proto i jako podpora vašeho zdraví před dlouhou zimou. Zajímavé je, že byl cider známým už v obdobím antiky a první řízená výroba cideru probíhala v Evropě za dob Karla Velikého. Na cider můžete narazit v mnoha zemích, a to vždy pod jiným názvem (sidra- Španělsko, sidro-Itálie, cidre-Francie, cider-Anglie, Rakousko-Most). Každý cider má také svou specifickou chuť a přidávají se do něj různé ingredience navíc jako doplněk klasické jablečné chuti.