Bezlepkové Recepty

Co to jsou zoodles? A jak si je doma připravit?

Autor Barbora

Už jste někdy slyšeli o zoodles? V poslední době hledají lidé zdravé náhražky za nejrůznější potraviny, ať už z důvodu změny stravování, hubnutí či nesnášenlivost na určitý alergen. V takovém případě si někdy připravují také zoodles. Zoodles jsou spirály vytvořené z cukety, které mohou být náhražkou za špagety. Seznamte se s zoodles, tím, jak se připravují, proč jsou zdravé a chutné. 

Co to jsou zoodles?

Zoodles jsou spirály ze zeleniny, přímo z cukety, které byly vyrobeny s pomocí spiralizéru. Tyto spirály můžete připravovat z nejrůznější zeleniny, ať už jsou to brambory, batáty, cuketa, mrkev, řepa, okurka či máslová dýně. Spiralizér je přístroj, který vám ze zeleniny vykouzlí dlouhé spirály. Ty se nejčastěji zalévají omáčkou a slouží jako náhražka za špagety. Zoodles, tedy jako noodles, můžete konzumovat jako těstoviny, připravit z nich salát či je jíst jen tak samotné.

Pro koho jsou zoodles vhodné?

Konzumaci zoodles si užívají především vegani a lidé, kteří trpí nesnášenlivostí či alergií na lepek. Zoodles jsou totiž skvělou náhražkou za špagety a můžete si je dopřávat s omáčkou či dresinkem. Jelikož můžete zoodles připravovat i z dýně či mrkve, můžete si vytvořit barevný salát či barevnou náhražku špaget.

Proč zoodles konzumovat?

Jelikož jsou zoodles připraveny jen z čerstvé cukety a ničeho navíc, jsou skvělou náhražkou, která neobsahuje příliš sacharidů a je bohatá na vlákninu. Cuketa je bohatá také na vitamín C a A a minerální látky. Tímto způsobem přidáte do svého jídelníčku další várku zdravé zeleniny. Navíc si zoodles můžete připravovat z různých druhů zeleniny, tudíž vám vznikne dávka zdravého salátu či náhražky těstovin. Zoodles jsou ideální pro všechny, kteří drží redukční dietu a snaží se zhubnout přebytečná kila, jelikož se tímto způsobem vyhnout těstovinám plným sacharidů. Jsou také ideální pro diabetiky, jelikož nezvyšují glykemický index a všechny, kteří nesmí konzumovat lepek.

O autorovi

Barbora